To warto zobaczyć

Każdy, kto odwiedza Grecję zapewne chce trochę wypocząć nad brzegiem ciepłych mórz, które oblewają ze wszystkich niemal stron to malownicze państwo. Jednak nie sposób na chwilę nie porzucić leżaka i nie wybrać się na wycieczkę, po kolebce cywilizacji europejskiej - unikatowych zabytkach, często już niestety ruinach i wspomnieniach dawnej świetności ojczyzny demokracji i filozofów.

Jeżeli tylko pojawimy się w Grecji, musimy zobaczyć:

- Akropol

To wzgórze w Atenach jest chyba najbardziej rozpoznawanym punktem tego miasta. Na jego szczycie w czasie świetności państwa-miasta Aten wybudowano cytadelę (forma fortyfikacji), która stała się symbolem potęgi miasta. Na Akropolu stanęła jeszcze inna bardzo ważna dla Greków budowla - Partenon, czyli kolejne miejsce, którego nie można pominąć przy okazji greckich wakacji.

- Partenon

Budowla w centralnej części Akropolu, która powstała około 500 lat przed narodzinami Chrystusa jako świątynia poświęcona patronce miasta - Atenie. Przy tworzeniu tej antycznej budowli brali udział wybitni artyści tamtych czasów. Część rzeźb znajdujących się w Partenonie miał własnoręcznie wykonać chyba najsłynniejszy artysta antycznej Grecji - Fidiasz.

- Wyrocznie w Delfach

Jedno z najstarszych historycznych miast w dziejach Grecji, a z pewnością najważniejsze! W Delfach znajdowało się magiczne miejsce, w którym zapadały decyzje o wojnach, paktach i sojuszach - Wyrocznia. Dla antycznych Greków słowo wręcz magiczne, bo kapłani z Delf kierowali prawie każdym aspektem życia w Helladzie. Po starożytnej wyroczni zostały piękne zabytkowe budowle, które dziś tłumnie odwiedzają turyści z całego świata.

   
 Świątynia Zeusa    Wyrocznia w Delfach