Saloniki

Saloniki stanowią stolicę greckiej Macedonii i jednocześnie są niezwykle pięknym miastem. Zachwycają elegancją i ogromem atrakcji, które naprawdę warto zobaczyć. Znajdują się one przy głównych szlakach z południa na północ oraz z zachodu na wschód. Bliskość morza dodatkowo sprawia, że nie sposób pominąć tego miejsca zwiedzając Grecję.

Co warto zobaczyć w Salonikach, by dać się im oczarować

Jednym z ciekawszych zabytków jest niewątpliwie Rotunda, która pochodzi z przełomu III i IV wieku. Kiedyś stanowiła całość z pałacem cesarskim, Łukiem oraz hipodromem. Możliwe też, że była świątynią Zeusa, którą później wykorzystano jako kościół. Wspaniałe mozaiki w jej wnętrzu zachwycają turystów z różnych stron świata.

W Salonikach można także podziwiać wiele świątyń chrześcijańskich. Jedną z ważniejszych jest bazylika Agios Dimitrios. Znajduje się w niej kaplica z relikwiami świętego Dymitra. To największy kościół w całej Grecji. Równie ciekawy jest Łuk Galeriusza (Kamara), który stanowi charakterystyczny zabytek miasta.

Zwiedzając Saloniki warto także zobaczyć Rzymskie forum z niezwykłymi termami, czy Turecki kryty bazar, który stanowi jedną z najbardziej urodziwych budowli tego typu na całych Bałkanach.

Inne interesujące zakątki miasta, których nie sposób pominąć

Saloniki posiadają znacznie więcej ciekawych miejsc. Na turystów czeka tu między innymi posąg Aleksandra Wielkiego czy jego ojca Filipa II. Równie unikatowa jest Biała Wieża znajdująca się na wschodnim krańcu miasta. Nie sposób pominąć także Kościoła Świętej Mądrości Bożej z niezwykłymi malowidłami oraz mozaikami, czy też bazyliki Achiropitios.

Saloniki to przepiękna metropolia pełna skarbów. Ogrom zabytków i ciekawych miejsc sprawia, że apetyt na kolejne niezwykłe historie rośnie. Poza tym atmosfera Grecji, promienie słońca i przepyszna kuchnia pozwalają się tu naprawdę odprężyć. Warto choć raz w życiu odwiedzić to miasto i dać się ponieść jego urokowi. Zwłaszcza, że posiada naprawdę wiele atrakcji, które tylko czekają na odkrycie.